HAKKIMIZDA

Firmamız 1976 yılında İnşaat Mühendisi Nihal Bağlan tarafından Bağlan Mühendislik olarak Ödemiş’te kurulmuştur. 2012 yılından itibaren, Oğlu Yüksek Mimar Alper Bağlan’ın Yurtiçi ve Yurtdışı projelerin de edindiği tecrübeyi aile firmasına aktarmak amacıyla “Bağlan Mimarlık Mühendislik Ltd. Şti” olarak değişime gidilmiş ve gelecek yıllar için yeni bir vizyon belirlenmiştir.

Bağlan Mimarlık ve Mühendislik; her türlü Bina ve Sanat Yapıları projelendirilmesi, Proje yönetimi, İnşaat ve Cephe Danışmanlığı alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

Vizyonumuz; geçmişte olduğu gibi bugünde aynı şekilde yapıların işlevliğini, estetiğini, ekonomikliğini, uygulanabilirliğinin yaratıcı sürecini ve teknik taraflarını dengelemektir.

Müşterilerimizin gereksinimlerini karşılayacak yüksek performanslı, daha farklı cephe kabuğu tasarlamak için yeni ve ilgi çekici malzemeler ve uygulama yöntemlerini araştırıp geliştirmekteyiz. Bir bütünü oluşturan tüm öğelerin detaylandırılmasına önem göstererek cephe kabuğunun bütün elemanlarının teknik açıdan mükemmel şekilde bir araya gelerek cephe yapımını desteklemektir.

Firmamızın amacı, “her yapının şekli, fonksiyonu, yüksekliği, iklimi ve diğer özellikleri farklı olduğundan kendine özgü bir cephe sistemi olmalıdır ve bu o bina için en uygun ve en ekonomik olanıdır” prensibi ile binalara ayrı bir şahsiyet ve mükemmeliyet kazandırmaktır.

Mimar, Mühendis, Müteahhit ve Yapı sahipleri için; Yapıların giydirme cepheleri, her tür yapı malzemesi ile yapılan cephe kaplamaları ve doğrama sistemlerinin en doğru ve en ekonomik şekilde projelendirilmesini ve uygulanmasını sağlamak amacı ile öncelikle ihale dosyasının hazırlanması, ihale sürecinin değerlendirilmesi ile işi yapmaya yetkinlik alan firmalardan uygun teklifi seçmelerine olanak sağlanması, işin uluslararası standartlara, sözleşme şartlarına, fen ve sanat kaidelerine uygun olarak imalatı ve yerine monte edilmesinin sağlanması için danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Bağlan Mim. Müh. Ltd. Şti.

 

YÖNETİM

Nihal BAĞLAN İnşaat Mühendisi ( EDMMA-1976 )

1955 Yılında Adagide-Ödemişte doğmuştur. İlk, Orta, Lise eğitimin Ödemişte tamamlamıştır. Eskişehir Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisinden 1976 yılında İnşaat Mühendisi olarak mezun olmuştur.1976-1985 Yıllarında Ödemiş Belediyesi Fen ve İmar İşleri Müdürü olarak çalışmıştır. 1985 yıllından itibaren Ege bölgesinde farklı ölçekte Projelerin Statik Mühendisi olarak yüzbinlerce m2 Betonarme-çelik projeler yapmaya devam etmektedir. O yıllardan beri Resmi Bayındırlık İnşaat İşleri ve Özel İnşaat İşleri yapmaya devam etmektedir. 2007 Yılından itibaren Ödemiş ve yakın çevresinin en büyük zeytin ve zeytinyağı işleme fabrikası olan Bağlanlar Zeytinyağı Fabrikasını açmış ve firmayla aynı isimdeki markasıyla çalışmalarını sürdürmektedir. (www.baglanlar.com)

Evli, biri Y.Mimar, biri İşletme /Finans alanlarında da uzman, iki erkek evladı ve iki kız torun sahibidir.

 

Alper BAĞLAN Yüksek Mimar ( İTÜ-1999 )

1978 Yılında Ödemişte doğmuştur. İlk, Orta, Lise eğitimin Ödemişte tamamlamıştır.1995-1999 yıllarında Lisans-2002 yılında da İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesinde Yüksek Lisans çalışmalarını tamamlayıp Yüksek Mimar olarak mezun olmuştur.2002-2004 yıllarında Yıldız Teknik Üniversitesi Yapı Fiziği A.B.D.da Doktora çalışmaları yapmıştır.

1999-2005 İstanbul’ da farklı ölçekli Mimari ofislerde çalışmıştır. Cephe Danışmanlığı işleriyle kesişmesi 2001 yılında, Cephe konusunda Türkiye’de bu işte duayen kabul edilen CWG danışmanlık Y.Mimar Yenal Oktuğ la usta çırak ilişkisinde Yurt içinde ve Yurt dışında onlarca projelerde Cephe Sistem Tasarımcısı ve Cephe Danışmanı olarak çalışmalar yapmıştır.

2005-2012 yılları arasında İzmir merkezli Temiz Metal Cephe firmasında Proje Yürütücüsü olarak Yurt içi ve Yurt dışında farklı ölçekte yüzbinlerce m2 cephe kaplamaları imalatı, Şantiye uygulamaları ve Proje yönetimi işleri yapmıştır.

2014 yılından beri Misafir Öğretim Üyesi olarak İzmir’deki Özel Üniversitelerde “Building Science of Construction Technology -Yapı Bilgisi Dersi – ve “Principal of Architecture details-Mimarlıkta Detay Prensipleri” adlı iki farklı ders vermektedir.

2012 Yılından itibaren Şti’ Ödemiş Merkezli aile şirketi olan Bağlan Mimarlık Mühendislik Ltd. firmada özel çözümler gerektiren projelerde ve tasarımlarda çalışmalarını sürdürmektedir.

Evli ve iki kız çocuk sahibidir.

HİZMETLERİMİZ

A) PROJELENDİRME VE İNŞAAT YAPIMI

Mimari tasarım ve diğer Mühendislik hizmetlerini sunan firmamızda deneyimli ve uzman kadromuz size ihtiyacınız olan tüm özel çözümlemeleri sunmaktadır.

Projenize özel aşağıdaki disiplinler de “Yüksek Kaliteli, Zamanında teslim ve Özelleştirilmiş Hizmet” sunmaktadır.

 1. Projelendirme ( Mimar Konsept oluşturulması, 3d Görselleştirme, İç mekân tasarımı)

 2. Statik Mühendislik Hizmetleri ( Betonarme ve Çelik projelendirme)

 3. Mimarlık-Mühendislik Proje Yönetimi ve Danışmanlık

 4. Bina Yapım ve Taahhüt İşleri

Aşağıdaki alanlarda; Mimari, İnşaat, Elektrik, Mekanik ve otomasyon faaliyetlerinin tamamını içeren anahtar teslim hizmet vermektedir.

 1. Özel Konutlar ( Yeni Binalar, Kentsel Dönüşüm Projeleri, Renovasyon ve Restorasyon)

 2. Kültür ve Turizm Yapıları (Butik Otel Projeleri )

 3. Hafif Çelik ve Ağır Çelik Sanayi Yapıları

 4. Sosyal Yapılar ( Hafif çelik Konstrüksiyon Binalar)

 5. Eğitim Yapıları

 6. Prefabrike Yapılar

 7. Fabrika Üretim, İdari ve Depo Binaları

 8. Alt yapı Projeleri ( Arıtma Tesisleri vb)

B) CEPHE DANIŞMANLIĞI

1) Cephe Malzemeleri Araştırma ve Konsept Tasarımı

Tasarım ölçütlerini oluşturulmasına ve değerlendirilmesine yardımcı olmak için kavramsal çalışmalar yapar. Kaplama ve alt konstrüksiyon materyallerinin performans ve yapılana bilirlik açısından değerlendirir ve karşılaştırırız.

Bu çalışmalar ön cephe seçimi, tasarımı ve detaylandırmadan önce, önerilen bir tasarımın fizibilitesini değerlendirmek veya önerilen tasarım seçeneklerini karşılaştırmak için kullanılabilir. Geleneksel malzemelerin yenilikçi kullanımından, yeni teknolojilerin en ileri uygulamalarına kadar, doğru seçeneklerin göz önüne alındığından emin olmak ve özel tasarım gereksinimlerini karşılamak için materyal ve sistemler hakkındaki geniş bilgimizi ve tecrübemizi uygularız.

2) Cephe Şematik Tasarımı ve Mühendislik Değerlendirmeleri

Konsept tasarımı sırasında oluşturulan seçenekleri değerlendirmek ve müşterilerimize en iyi yolda ilerleme konusunda danışmanlık hizmeti vermek için ek analizler gerçekleştiriyoruz. Tasarımın amacına en uygun, bütçe kısıtlamalarını tatmin edecek ve yapılana bilirlik konularına değinen sistemleri öneriyoruz. Cephe şemasını çizimleri, ön hesaplamaları ve proje ekibi ile birlikte cephe performans ölçütlerini özetleyecek şekilde geliştiriyoruz

3) Cephenin Detaylı Tasarımı ve Mühendislik Değerlendirmeleri

Mimari Projeyi hayata geçirmek, Yatırımcı istekleri yerine getirmek, detaylı çizimler oluşturmak ve Uluslararası kabul görmüş yönetmeliklere uygun teknik şartnameler hazırlarız. İşe teklif vermek için kapsamlı paket bilgileri sunmak için komple mühendislik tasarım hizmeti sunuyoruz. Performansı ve uygulanabilirliği en iyi duruma getiren yenilikçi tasarım çözümlerini sentezlemek için mimarlar, geliştiriciler ve üreticilerle yakından işbirliği içerisindeyiz.

4) Cephe İhalesi ve Değerlendirilmesi

İşverenin; İhaleye girecek firmalarının tanımalarını ve görüşmeler yapmalarında yardımcı olur, cephe tasarımının performansı ve detayları ile ilgili ihaleye giren firmaların sorularını yanıtlarız.

Bu süreç teklif sahiplerinin tasarımları tam olarak anlamalarına, daha doğru ve uygun teklif vermelerine yardımcı olmaktır. Tekliflerin niteliklerini ve teklif çizimlerini, tasarım anlayışlarını ve işi düzgün bir şekilde yürütebilme yeteneklerini analiz etmek için değerlendiririz. Mevcut inşaat uygulamaları, göreceli sistem maliyetleri ve benzer projelerde kullanılan yaklaşımlar hakkındaki bilgimizi, mühendislik seçeneklerinin ayrıntılı karşılaştırmalı analizlerini sağlamak için uyguluyoruz. En nitelikli teklif verenin doğru olarak belirlenmesi, müşteri riskini en aza indirir ve inşaat için harcanan zaman ve paradan tasarruf sağlar.

5) Cephe Yapım Yönetimi

En iyi tasarımın bile iyi çalışması için düzgün bir şekilde inşa edilmesi gerekir. Bağlan Mimarlık Mühendislik veya diğerler mimari gruplar tarafından tasarlanan cepheler için komple şantiye yönetimi hizmetleri sunuyoruz.

Ön etüd çalışmaların planlamasına katılmak, cephe hesaplamaları ve yönlendirici çizimlerini gözden geçirmek, Müteahhitlerin bilgi taleplerini cevaplandırmak, görsel model (mock-up ) tekliflerini değerlendiririz. Fabrika ziyaretleri yapar, laboratuvar testi hazırlıklarını kontrol eder, işin yapım yöntemlerine uygun ilerlemesi için saha gözlemleri yapmaktayız.

İşin yapımı için sunulan kalite ve onay belgeleriyle yapılan çalışmanın genel uygunluğunu değerlendirir ve kontrol ederiz. Kusur sorumluluk süresi boyunca tamamlanması ve sonrasında performans doğrulamasını yaparız. ( İsteğe bağlı) Uygun olmayan koşulların iyileştirilmesi için öneriler de sunuyoruz.

6) Cephe Kaplama Sorunlarının İncelemesi

Cam kırılması, Cephe sızıntısı ( Su-Hava-Buhar-Terleme) veya Binanın zayıf dış kabuk performansı durumunda, kapsamlı bir araştırma ve analitik hizmetler sunuyoruz.

Başarısızlıkların nedenlerini değerlendirir ve telafi edici önlemler ve önleyici önlemler için tavsiyeler geliştiririz.

Ayrıca iddialar, anlaşmazlıklar, hakemlik ve dava ile bağlantılı olarak uzman görüşleri sağlarız.